Ana Sayfa / Diyet-Beslenme / Ambalajlı Gıdalardaki Tehlikeler

Ambalajlı Gıdalardaki Tehlikeler

Çağımızda teknik bilimler ve teknoloji alanında oluşan bilgi birikimi, insanlık tarihinin en yüksek seviyesi olduğu gibi, sürekli olarak daha büyük gelişmelerin yaşanmasın da kaçınılmaz oluyor. Bu durum aynı zamanda yaşam standartları ve yaşam konforumuz üzerinde doğrudan etkide bulunuyor. Keyif verici, alışkanlık oluşturan ancak aynı zamanda vücudumuzun hiç ihtiyacı olmayan çeşitli gıda takviyeleri sağlığımız açısından en büyük sorunlardan biri. Ancak bunun yanında gözden kaçırılan başka büyük bir tehlike daha var. Gıdaların uzun süre tazeliğini koruyabilmesi, raf koşullarında dış etkilerden korunmasını sağlamak amaçlarıyla kullanılan ambalajlar. Ambalajlı gıdalardaki tehlikeler, aslında henüz tam bir şekilde saptanabilmiş değil. Ancak gıdaların ambalajlandıktan sonra, hava koşullarına da bağlı olarak gıdalarla etkileşime girdikleri kesin bir durum.

ambalajli-gidalardaki-tehlikeler

Hangi Ambalaj Türleri Sağlıklı

Ucuz olması, kolay taşınabilmesi ve yanı sıra gıdaların raf ömürlerinin uzamasında önemli katkı sağlayan plastikler, en sık kullanılan ambalaj türleri arasında yer alıyor. Yedi farklı plastik türü, çeşitli petrokimya çalışmaları sonucunda üretiliyorlar. Bu ambalaj türleri özellikle gıdalara mikroplastik geçişine neden oluyor. Mikroplastiğin vücudumuza girmesine kesin bir şekilde neden olan plastik ambalajlı gıdalar hakkında araştırmalar ve analizler bilimsel boyutta devam ediyor. Ambalajlı gıdalardaki tehlikeler arasında en güçlüsü plastikler olarak görülse de, bu durum şüpheden öteye henüz gidebilmiş değil. Yapılan araştırmaların bir kısmı mikroplastiğin vücudumuza girmesine plastik ambalajların kesinlikle neden olduğunu belirlemiş durumda. Bununla birlikte bu maddelerin sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileriyle ilgili henüz bir görüş birliği yok.

Bunun yanında ciddi bir ekonomik malzeme olan plastiğin bu önemli değeri, hakkında manipülasyon ve spekülasyon yapılması endişesini de beraberinde getiriyor. Ambalajlı gıdalardaki tehlikeler konusunda şu anda en fazla sabıkası bulunan ve üzerinde şüphelerin yoğunlaştığı madde plastik türleridir. Bununla birlikte tüketicilerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için, gıdalar hakkında pek çok bilgiye sahip olmaları artık bir zorunluluktur. Süt, su, peynir ve benzeri gıdaların birkaç günden fazla beklemesi, içerisinde bulunan yaralı minerallerin değişime uğramasına neden olacaktır. Raf ömürlerini uzatan çeşitli ambalajlarla sunulsa bile, bu türlü ürünlerin birkaç günden daha eski ambalajlanmış olanlarından uzak durulması son derece önemlidir. Üzerinde ki şüpheler kesin olarak giderilene kadar, her türlü plastik ambalajlı gıdalardan uzak durmakta, yerinde bir önlem olacaktır.

 

Daha Fazla

diyet-programı

En Popüler Diyet Çeşitleri

Vücut kimyası ve biyolojik sistem için diyet çeşitleri arasından doğru seçimi yapmak gerekiyor. Özellikle fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir