Ana Sayfa / Sağlık / Besin Zehirlenmesini Engellemenin Yolları Nelerdir

Besin Zehirlenmesini Engellemenin Yolları Nelerdir

Dünyada yüksek oranda görülmeye başlanan besin zehirlenmesi, pek çok kişi için hayati risk teşkil ediyor. Besin kaynaklı zehirlenmelere karşı alınacak son derece basit önlemler sayesinde önüne geçilebilmesi mümkündür. Pek i besin zehirlenmesini engellemenin yolları nelerdir ve alınabilecek basit önlemler nelerdir?

Besinler Zehirlenmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

Modern teknoloji sayesinde sağlanan imkanlar ile besinlerin ideal/sağlıklı formda soğutulması sağlanabiliyor. Besin zehirlenmesin en temel kaynaklarından birisi ise ideal ısıda besinlerin soğutulamamasıdır. Özellikle besinlerin hijyenik koşulların sağlanamadığı yerlerde hazırlanması, ideal pişirme seviyesinde pişirilmemesi ve tüketim sürelerinin dolması gibi etkenlerde besin zehirlenmesine yol açar. Besinler zehirlenmesini engellemenin yolları nelerdir merak edenler için uzmanlar tarafından hazırlanan önemli öneri listeleri bulunuyor. Bu listelerde ilk sırayı ürün/gıda etiketlerinin iyice okunması gelmektedir. Pek çok tüketici için göz ardı ettiği bir durum aslında büyük bir önem taşır. Alınacak ürünlerin üretim ve son kullanma tarihi, üretim teknikleri ve paketleme yöntemleri gibi detayları içeriğiyle birlikte öğrenmek gerekiyor. Bu nedenle de iyi bir şekilde etiketlerin okunması besin zehirlenmesini engellemenin yolları nelerdir sorusunda uzmanların en fazla önem gösterdikleri hususlardandır..

besin-zehirlenmesi

Besinler Güvenilir Yerlerden Alınmalı

Besin zehirlenmesini engellemenin yolları nelerdir konusunda uzmanların en çok dikkat çektiği noktalardan birisi de güvenilir yerlerden alınmasıdır. Çünkü günümüzde ekonomik ihtiyaçları doğrultusunda daha uygun fiyatlı olması nedeni ile her yerden besinlerin alınması besin kaynaklı zehirlenme riskini önemli oranda arttırmaktadır. Özellikle de besinlerin üretildiği, paketlendiği ve muhafaza edildiği mekanlarda hijyen koşullarının uygun olmaması gibi faktörler besin kaynaklı zehirlenme riskini önemli oranda arttırmaktadır. Bu yüzden de hijyen koşulları açısından gerekli standartları sağladığından emin olunan, güvenilir yerlerden besin alınması çok önemlidir. Bununla birlikte genel hijyen koşullarının yanı sıra alınacak ürünlerin spesifik niteliklerine göre de sağlanması gereken bazı özel koşulların mevcut olduğu unutulmamalıdır. Ürünlerin farklı niteliklerine göre gerekli olan hijyen ve saklama koşullarının oluşturulduğundan emin olunan yerlerden satın alım gerçekleştirilmelidir. Kırık, çatlak ve benzeri olumsuz durumlara maruz kalmış olan ürünlerin satın alımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Bu tip ürünlerde uygun muhafaza koşullarının bozulmuş olması besin kaynaklı zehirlenme riskini arttırır.

 

Daha Fazla

tam-tahil-faydali-mi

Tam tahıl faydalı mı?

Tahıllar düşük kalori oranlarının yanı sıra, zengin mineraller ve Vitaminlere sahip gıdalardır. Protein kalitesi düşün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir