Ana Sayfa / Sağlık / Diş Taşı Temizleme

Diş Taşı Temizleme

Toplum genelinde ‘tartar’ olarak bilinen diş taşı problemi, dişlerin dip kısımlarında meydana gelen ve diş etlerine girmiş olan kireç biçimindeki ufak görüntülerden oluşmaktadır. Diş taşlarının temizlenmemesi durumunda dişler ve ağız açısından son derece olumsuz yönde bir görselliğin meydana gelmesine neden olabileceği gibi sadece sağlık yönünden değil aynı zamanda da kişinin ruhsal açıdan da olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Diş taşı sorunu genel olarak ağız sağlığı ve bakım konusunda yeterli müdahalelerde bulunulamaması durumunda ağız içerisinde özellikle dişler arasında ve dip kısımlarında biriken besin artıkları ve mikroorganizmaların ‘tükürük’ yapısı içerisinde yer alan mineraller ile bir araya gelmesi neticesinde meydana gelmektedir. Diş yüzeyinde tutunmuş olan bakteri plağına, ‘tükürük’ içerisinde yer alan mineral ve tuzların karışması sonucunda diş taşı problemi meydana gelmiştir. Bu noktada da diş üzerinde bakteri plağının oluşmaması diş taşının ortaya çıması açısından olumsuz etkilerin ortadan kaldırılabilmesini sağlıyor. Ağız içerisinde meydana gelen diş taşına yönelik olarak diş taşı temizleme işlemlerini en kısa süre içerisinde gerçekleştirmek, insan ve diş sağlığının korunabilmesi açısından son derece büyük bir öneme sahiptir.

Diş taşı oluşumunun dişler üzerinde son derece önemli etkileri söz konusu olabilmektedir. Diş eti temizleme işlemlerinin en kısa süre içerisinde, en doğru yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmemesi durumunda diş ve diş eti sağlığı açısından çok daha ciddi problemler ile karşı karşıya kalınabilmesi söz konusu olabilmektedir.

Diş Taşının Zararları ve Etkileri

Ağız içerisinde pek çok farklı etkene bağlı olarak meydana gelen diş taşı probleminin en önemli ve en fazla görülen olumsuz etkilerinin başında çene kemiğinin erimesine neden olması gelir ki ağız içerisinde böyle bir durumunun söz konusu olması durumunda öncelikle diş sallanması problemi ile karşı karşıya kalınır ve kısa bir süre içerisinde diş kayıpları meydana gelmeye başlar. Bu yüzden de günümüzde mutlak suret ile diş taşı temizleme işlemleri konusunda çok daha hassas bir şekilde hareket edilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Diş taşlarının, diş yüzeyi üzerine yerleşmesi sonucunda gelişen süreç içerisinde diş eti rahatsızlıklarında ilerleme meydana gelir, vücudun diş taşlarının yabancı ve zararlı olduğunu tespit ederek, immün sistem bağışıklığı ile vücuttan en hızlı şekilde atılımı için vücut mücadeleye başlar. Mikrobik bir problem olmaması dolayısı ile vücut tarafından diş taşı temizliği için yapılabilecek tek bir seçenek kalıyor. Bu durumda söz konusu diş taşından en kısa süre içerisinde kurtulabilmek için diş sallanması ve sonucunda da dişin kaybedilmesi gibi bir problemler ile karşı karşıya kalınabiliyor.

 

Ağız içerisinde dişlerde meydana gelen diş taşlarının ortaya çıkarmış olduğu çok ciddi etkiler ve zararlar bulunur. Dişlerde, diş etinde ve ağız genelinde meydana gelen olumsuz etkiler diş taşı belirtileri arasında da bulunur. Özellikle de dişte meydana gelen bir diş taşı probleminin söz konusu olduğunun anlaşılabilmesine yardımcı olacak belirleyici belirtileri de söz konusudur. Bu doğrultuda da diş taşı belirtileri arasında;

 

  • Diş Eti Hastalıkları

 

Diş üzerinde meydana gelen diş taşları, dişlerin, diş eti ile sınırındaki bölgelerde görülmektedir. Diş taşının mevcut yapısal özellikleri bakteriler açısından son derece rahat ve etkileyici bir ortam oluşturmaktadır. Bu durum sonucunda da diş taşlarıyla kaplanan diş eti buradan gelen bakterilerden etkilenmekte ve bunun sonucunda da enflamasyon görülür. Diş eti problemlerinin ilk aşamasında kanama etkisi gözlemlenirken, en sonunda diş sallanması ve düşmesi görülebilmektedir. Diş taşlarının diş eti hastalıkları ileri seviyelere ulaşmasına neden olmadan önce temizliğinin gerçekleştirilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

 

  • Ağız İçerisinde Kötü Koku

 

Genel olarak ağız hijyeninin iyi bir şekilde korunamadığı veya oluşturulamadığı hallerde meydana gelen potansiyel durum sonucunda görülebilmekte olunan diş taşı problemine yönelik olarak görülen en önemli belirtiler arasında ağız içerisinde oluşturacağı kötü koku sorunu bulunuyor. Diş taşı probleminin ilerlemesi ile birlikte ilk döneminde yaratmış olduğu kötü ağız kokusu problemine ilave olarak diş taşının diş etinde yaratmış olduğu eflamasyon etkisi ile de söz konusu kötü koku problemi çok daha ciddi seviyelere ulaşabiliyor.

 

  • Diş Sallanması ve Oynaması

 

Günümüzde diş taşı belirtileri arasında diş eti rahatsızlıkları bulunmaktadır. Diş eti sağlığını yüksek oranda tehdit edebilecek niteliklerde bakteri açısından ideal bir yaşama alanı oluşturan diş taşı problemi ile diş etleri üzerinde ortaya çıkan sağlık problemleri sonucunda diş etlerinde ileri seviyelerde hastalıklar söz konusu olabilmektedir. Bu hastalıkların etkisi ile birlikte de zaman içerisinde kişinin diş sallanması ve diş kaybı gibi durumlar ile de karşı karşıya kalabilmesi olası olabilmektedir. Bu yüzden de diş taşının temizliğinin ciddi diş eti rahatsızlıklarının oluşumuna neden olmadan önce gerçekleştirilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

 

  • Diş Eti Çekilmesi

 

Diş taşı probleminin diş etleri üzerinde yaratmış olduğu en ciddi problemlerin başında diş eti çekilmesi gelmektedir. Diş eti çekilmesi, diş taşı sorununun ağız içerisinde yaratmış olduğu enflamasyona yönelik olarak vücut koruması amacı ile otomatik olarak verilen tepki çerçevesinde söz konusu bölgeden uzaklaşabilmek amacı ile ortaya çıkmaktadır. Günümüzde meydana gelen diş eti çekilmesi problemlerine yönelik olarak uygulanabilecek tedavi olanakları kısıtlı ve sınırlı olmasından dolayı pek çok vaka açısından çözümsüz olma niteliği taşıyabiliyor. Bu yüzden de diş taşı probleminin diş etinde bu seviyede bir rahatsızlığa neden olmasından önce tedavisinin gerçekleştirilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

 

  • Diş Eti ve Ağız İçi Kanamaları

 

Diş eti rahatsızlıklarına bağlı olarak meydana gelebilen ve süreklilik teşkil edebilen kanama, diş taşı belirtileri arasında en yaygın şekilde görülmekte olan problemlerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Bu yüzden gerekli olan tedavi uygulamalarının bu gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açmasından öncesi tedavisinin gerçekleştirilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

 

Diş Taşı Temizleme Önemi ve Etkileri

 

Günümüzde özellikle de sağlıksız beslenme alışkanlıklarının günlük yaşama yön vermesi ile birlikte insanların yaşamları içerisinde kendisine çok daha etkin bir şekilde kendisine yer edinmekte olan diş taşı probleminin mevcut belirtilerinin ortadan kaldırılması ve en hızlı şekilde tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Bu çerçevede de diş taşı temizleme işlemlerinin mevcut önem ve etkileri arasında;

 

  • Diş Çürüğü Oluşumunun Önlenmesi

 

Diş taşı yani tartar oluşumunun söz konusu olması dişlerin doğru ve etkili biçimde fırçalanabilmesi mümkün olmayabilir. Çünkü bakterinin oluşturduğu plak ve tabaka bu eylemlerin gerçekleştirilebilmesi açısından ciddi sorunlar teşkil edebilmektedir. İlerleyen süreç içerisinde de bu bakteriler diş eti rahatsızlıklarına ve diş çürümesine hatta diş kaybına neden olabilmektedir.

 

  • Diş Eti Hastalıklarına Önler

 

Diş ile diş eti arasındaki sınırda meydana gelen tartar oluşumu ciddi diş eti hastalıklarına yol açabilir. Özellikle de bakterilerin rahatlıkla üreyebileceği rahat bir yaşam alanının söz konusu olması, diş eti iltihaplanması başta olmak üzere pek çok diş eti hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Diş kayıplarına kadar yol açabilmekte olan diş iltihaplanmalarının kalp rahatsızlıklarına dahi yol açabildiğini göstermekte olan kapsamlı araştırma sonuçları da bulunmaktadır.

dis-tasi-temizleme

Diş Taşı Temizleme Nasıl Yapılır?

 

Günümüzde söz konusu diş taşı yani tartar oluşumunun tedavi edilmesi yani temizlenmesi de mümkündür. Bu doğrultuda da diş taşı temizleme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Diş taşının temizlenmesi, günümüzde genel olarak tartar temizliği, detertraj şeklinde de bilinmektedir. Bakteri plağının dişler üzerinde sert bir forma gelmesi ile meydana gelen sarı ya da kahverengi tonlarındaki diş üzerinde farklı net  şekilde görülebilen tartarın temizlenmesi işlemini kapsamaktadır. Bu noktada uzman diş hekimine başvuru gerçekleştirilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede de diş hekimi tarafından tartar oluşumundan kaynaklı olarak kişinin durumuna göre ilk olarak ağız içi muayenesiyle standart diş temizliği işlemi mi ya da ileri seviyede bir temizleme işleminin mi yapılması gerektiği konusunda gerekli kararı almaktadır.

Diş taşları temizlenmesi için ‘kavitron’ olarak da bilinen ultrasonik cihazlar ve periodontal küretler ile diş taşı temizleme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Yüksek seviyede diş eti hastalığı bulunuyor ve tartar tutulumu bulunmuyor ise anestezi uygulanması gerek olmadan, iğnesiz biçimde diş taşının temizlenmesinin gerçekleştirilmesi mümkün olabilmektedir. Söz konusu temizleme işlemi 30 dakika kadar süren basit bir işlem olurken, detertraj olarak isimlendirilmektedir.

Günümüzde bazı kişilerde görülebilen vakalarda diş taşı yani tartar oluşumu çok ciddi seviyelere ulaşmıştır. Bu durumda tartar temizleme işlemlerinin çok daha güçlü ve çok daha meşakkatli olmasına neden olabilmektedir. Özellikle de uzun bir süreci kapsayacak biçimde temizleme işlemlerinin uygulanması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda da uzman doktor tarafından temizleme işlemlerinin en etkin şekilde gerçekleştirilebileceği etkin bir tedavi süreci oluşturmaktadır. Daha sonra tek tek her bir diş ve diş eti bölgelerini temizlemektedir. Bu noktada uygulanan diş temizliğinin her aşamasında ‘anestezi’ etkisi kullanılmaktadır. Bazı dişlere yönelik olarak cerrahi seviyede diş eti müdahaleleri de gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde diş eti iç kısmında bulunan dişin kök kısımlarına kadar ulaşmayı başarmış olan tartar oluşumunun önlenebilmesi de mümkün olabilmektedir. Söz konusu temizleme işlemi ise küretaj şeklinde isimlendirilmektedir.

Uzman hekim tarafından uygulanacak detertraj ve küretaj işlemlerinin birbirinden ayrılmasını sağlayan en önemli noktaların başında küretaj işlemine daha kapsamlı, dişlerin kök ve çevre dokularını ilgilendirmekte olan bir işlemi kapsarken, bazı hallerde cerrahi müdahale haline dönüş oluşturabilir. Detertraj işlemi ise daha basit ve daha yüzeysel, cerrahi işlem gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunmamaktadır.

Diş Taşı Temizliği Can Yakar Mı?

Diş taşı problemi ile mücadele etmekte olan kişiler açısından en çok merak edilen konuların başında gelen diş taşı temizleme acıtır mı sorusunun yanıtı olumsuz yönde olmaktadır. Çünkü diş taşlarının temizlenmesinde anestezi bulunmadan gerçekleştirilmekte olan basit işlemlerde çok düşük seviyede bir sızlama meydana gelebilmektedir. Zaten günümüzde diş taşının temizlenmesi noktasında hasta açısından can yakıcı bir müdahalenin gerçekleştirilmesi gerekliliği oluşması durumunda bölgesel anestezi uygulamaları gerçekleştirilerek, hastanın bu acıyı hissetmesinin önüne geçilebilmektedir. Diş taşlarının temizlenmesinin ardından kişide ağrı düşük seviyelerde de olsa ortaya çıkabilir. Ancak herhangi bir ilaç kullanımına gerek olmadan 1 ila 2 gün içerisinde kendiliğinden tamamen yok olacaktır. Diş taşı temizleme işlemlerinin kişinin dişlerinde, diş minesi üzerinde herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Zaten yumuşak dokulu olan plağın temizlenmesi amacı ile kullanılmakta olunan ekipman ve sistemler, doğrudan bu tip müdahalelerin gerçekleştirilmesine yönelik olarak, tasarlanmış olmalarından dolayı diş açısından herhangi olumsuz bir etki teşkil etmeden gerekli olan temizleme işlemlerinin sorunsuz şekilde yerine getirilebilmesine yardımcı olur.

Daha Fazla

seker-hastaliginda-spor-yapmak

Şeker Hastalığında Spor Yapmanın Önemi Nedir

Diyabet yani şeker hastalığı bulunan kişilerde “kan şekeri” seviyesinin kontrol altında tutulması için temel olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir