Ana Sayfa / Diyet-Beslenme / En İdeal Sağlıklı Beslenme Önerileri

En İdeal Sağlıklı Beslenme Önerileri

Dünya Sağlık Örgütü ve aynı zamanda da sağlık kuruluşları sağlıklı beslenme konusunda insanları uyarmakta. Son yıllarda hızlı şekilde artan obezite bu uyarının sebebi. Aslında insanlar sağlıklı bir şekilde beslendiklerinde vücutlarının daha sağlam olması sağlanıyor. Aynı zamanda da yaşam kalitesinin de yükselmesi söz konusu. Vücut sağlığının korunması, besin öğelerini doğru bir şekilde analiz etmekten geçiyor. Yani eğer sizler de bu metotları biliyorsanız bu temel kurallar üzerinden yürüyebilirsiniz.

Uzmanların uyardıkları konuların başında yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı gelmekte. Herkesin sağlıklı beslenme için öncelikle bu bilinci elde etmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, kendimize belirli hedefler koymanızı istiyorlar. İhtiyaçlarınızla alakalı yani vücudumuzun ihtiyacı olan protein, vitamin, kalsiyum gibi şeylerle alakalı olarak eksik veya fazla beslenmekten kaçınmanız konusunda özellikle uyarıyorlar.

Sağlıklı Beslenme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı beslenme konusunda insanlar tabii ki kulaktan duyma birçok bilgiye sahip olmakta. Oysa ki her vücut için aynı diyet listesi verilmezken elbette ki sağlıklı beslenme konusunda belirli teoriler birbirine uymaktadır. Özellikle uzmanların düşüncesi öncelikli olarak vücudun daha çok çalışması için az ve sık beslenmeye dikkat etmektir. Yani sofradan doymadan kalkmaktır. Bu anlamda yemeğinizi yerken gününüzü çok iyi bir şekilde programlarsanız çok daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca yine uzman görüşleri birbirini takip eden günlerde insanların 2 ile 3 saat arasında ara vermesi gerektiğini söylemektedir. Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda yine aynı şekilde bu da çok büyük önem taşımaktadır.

İnsanın 4 saatten fazla aç kalması hormonal dengenin bozulmasına sebep olabilmektedir. Bu da sağlıksız bir beslenme durumuna davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı beslenme bu kadar önemli iken sporun da hiçbir zaman unutulmaması gerektiğinin de altının çizilmesi gerekir.

8 Adımda Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme konusunda bu bilgileri verdikten sonra sizlere birkaç tane öneri sunacağız. Gerek diyet yapanlar gerekse sağlıklı bir şekilde beslenmeye önem verenler için porsiyon boyutlarını sınırlamak çok önemlidir. Burada özellikle uzmanlar, çeşitli beslenin ancak çok fazla yemeyin demektir. Bu bir öneri olarak karşımıza çıkmaktadır. En yaygın hatalardan biri de beslenmede yağ içeren tüm gıdaları kesmek olmaktadır.

Yağlı gıdalar yüksek kalorili olarak düşünülmesine rağmen yağ tüketmeyi bırakmak aslında vücudun dengesi açısından doğru bir tercih değildir. Bu anlamda sağlıklı beslenme için kesinlikle yağı da kesmemek gerekmektedir. İnsanların vücudu zararlı olan yağlardan kurtarılmalı. Ancak zeytinyağıi fındık veya fıstık yağı, keten tohumu yağı gibi yağların vücuda alınması gerekmektedir. Hayvan temelli proteinlerin daha az tüketilmesi de yine sağlıklı beslenme için önemli bir durum arz etmektedir.

Düzgün işleyen bir sinir sistemi olması aynı zamanda da kas kütlesinin korunması amacıyla günlük bazda protein tüketimi elbette ki vücudun gereksinimidir. Hayvan proteinleri kolay erişilebilir olması sebebiyle ön plana çıkmaktadır. Ancak daha fazla yağ içerdikleri için sindirimleri daha zor olabilmektedir. Bu da bağırsakta sorunlara yol açar. Bitki temelli protein kaynakları sizler için daha rahat hareket etmenizi hem antioksidan hem de lif etkisini görmenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı Beslenme Sistemleri

Sağlıklı beslenme için yine bir başka öneri şeker tüketiminin sınırlanması. Aynı zamanda da tuz alımının azaltılmasıdır. Bu iki nokta metabolizmanın çok daha sağlıklı şekilde çalışmasını ve ödem tutmasının önüne geçmesine yardımcı olacaktır. Elbette beslenme uzmanları tarafından sizlerin de bildiği gibi sağlıklı beslenme konusunda özellikle günde en az 8 bardak su içmeniz önerilmektedir. Su, vücudun nemli kalmasını sağlayacak aynı zamanda da daha doğru bir çalışma düzeni sunacaktır. Bu bağırsaklarımızın da daha rahat hareket etmesini ve vücudun sağlıklı olmasını sağlayacak bir başka sebeptir. Elbette ki organik gıdaların tercih edilmesi önemlidir.

Böcek ilacı veyahutta herhangi bir işleme taşımayan gıdalar bu anlamda fayda sağlar. Bu arada çiğ meyve ve sebzeler yararlı besin maddelerine sahiptir. Bazı meyve ve sebzelerin özellikle pişirildiği sırada bu besin değerleri düşmektedir. Bu yüzden sağlıklı beslenme konusunda çalışan uzmanlar sizlere çiğ bir şekilde meyve ve sebzeleri tüketilmesine yönlendirecektir. Bu vücudunuzun detoks süreçlerini desteklemenize yardımcı olur.

Daha Fazla

diyet-programı

En Popüler Diyet Çeşitleri

Vücut kimyası ve biyolojik sistem için diyet çeşitleri arasından doğru seçimi yapmak gerekiyor. Özellikle fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir