Ana Sayfa / Diyet-Beslenme / En Popüler Diyet Çeşitleri

En Popüler Diyet Çeşitleri

Vücut kimyası ve biyolojik sistem için diyet çeşitleri arasından doğru seçimi yapmak gerekiyor. Özellikle fazla kilosu olan baylar ve bayanlar kilo vermeye gayret gösteriyor. Diyet elbette bunun için doğru bir çözüm. Vücudun daha sağlıklı olmasını sağlarken aynı zamanda da vücudun dirençli olmasını sağlamakta. Tabii ki burada günümüzde birçok farklı diyet karşımıza çıkmakta. Bunların arasından seçimleri yaparken vücudun o anki durumu da göz önünde bulundurmalı.

Diyet çeşitleri bu anlamda insanlara seçenekler sunuyor. Herkesin vücudu ve fizyolojisi bir değil. Bazen kilo vermek için çalışırken bazen kilo almak için de bazı diyet çeşitleri karşımıza çıkmakta. Değerlendirmeyi yaparken özellikle vücudun yağ yakma hızına kadar her şeyi çok dikkatli şekilde değerlendirmek önemli.

Diyet Çeşitleri Nelerdir?

Diyet çeşitleri günümüzde basının da ilgi odağı olan konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Kilo verme yöntemleri denildiğinde elbette sizler de birçok yöntem ile karşı karşıya kalırsınız. Bu yazımızda sizlere genel anlamda bu çeşitler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Başlıklar altında isimleri ile birlikte değerlendirmeye çalışacağız. Diyet çeşitleri konusunda böylece sizler de daha kolay seçim yapabilirsiniz.

Düşük Karbonhidratlı Yüksek Proteinli Diyetler: Bu tip diyet çeşitleri bazı yan Etkiler gösterebilmektedir. Kan şekeri düşmesi, uykusuzluk, bulantı, baş dönmesi gibi yan etkiler görebilirsiniz. Diyetlerin ağırlık kontrolü üzerine olması ve bunun yanı sıra bazen kısa veya uzun vadede çeşitli etkileri olması görülebilmektedir. Ancak genellikle bu diyetlerin kullanıldığı söylenmektedir.

Dukan Diyeti: Yüksek proteinli bir diyet listesi olduğunu söylemek lazım. Bir Fransız beslenme uzmanı olan Dr. Pierre Dukan tarafından açıklanmıştır. Aslında Dukan, diyet çeşitleri konusunda çok ciddi çalışmalar yapmıştır. 4 aşamadan oluşan bir diyet hazırlamış ve burada, 1. devre atak devresi, 2. devre seyir devresi, 3. devre güçlendirme devresi ve 4 devri ise koruma evresi olarak adlandırmıştır.

Hollywood Diyeti: Diyet çeşitleri arasında herhalde en popüler olanlarından biridir desek yalan olmaz. Bir ara öğün ile birlikte toplamda 4 öğünden oluşmaktadır. Şekerli yiyecekler tüketilmeyecek ve saat 20:00’den sonra herhangi bir yiyeceğin tüketilmeyeceği bir diyet listesi karşınıza çıkar.

Ketojenik Diyet: Bu diyet çeşidinde yine karbonhidrat tüketiminin ciddi oranda kısıtlandığını görüyorsunuz. Önemli ölçüde bir protein tüketimi var. Vücudun şeker yerine yağ yakan bir yapıya dönüşmesini sağlayacak bir diyet sistemi olarak karşımıza çıkmakta.

İsveç Diyeti: Diyet çeşitleri arasında yine protein tüketmeye odaklanmış bir diyet sistemi olarak bilinmekte. Kesinlikle tüketilmemesi gereken besinler veriliyor. En önemli özelliği ise 13 günden fazla uygulanamaması. Yalnız İsveç diyetine başladığınızda da 6 günden önce bırakmanız gerekiyor.

Karatay Diyeti: Şekerli gıda, diyabetik ürünler, kavrulmuş kuruyemişler, üzüm, kavun gibi meyveler ve bunun gibi birçok ürünün yasaklandığı çok daha rafine bir diyet sistemi karşınıza çıkıyor. Diyet çeşitleri glisemik indeksi düşük olan besinlerin tüketildiği farklı bir diyet çeşidi.

Diyet çeşitleri konusunda örnek verdiklerimiz elbette en popüler olanlar. Dünya Sağlık Örgütü tarafından son yıllarda üzerinde durulan obezite sebebiyle diyetin ne kadar önemli olduğu biliniyor. Siz de kendinize en uygun olan diyeti, diyet çeşitleri arasından seçerek uygulamaya başlamadan bir uzman görüşü almanız daha sağlıklı olacaktır.

Daha Fazla

ambalajli-gidalardaki-tehlikeler

En İdeal Sağlıklı Beslenme Önerileri

Dünya Sağlık Örgütü ve aynı zamanda da sağlık kuruluşları sağlıklı beslenme konusunda insanları uyarmakta. Son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir