Ana Sayfa / Sağlıklı Spor / Extreme Sporlarda Bugün: Paraşütle Atlama

Extreme Sporlarda Bugün: Paraşütle Atlama

Paraşütle atlama ya da orijinal adıyla sky diving gökyüzü dalışı anlamlarını taşımaktadır. Paraşütle atlayanlar genellikle extreme sporlardan olduğu için tercih etmektedir. Belirli bir yüksekliğe kadar çıkıldıktan sonra uçaktan atlayış gerçekleştirilmektedir. Paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen aksiyon bir spor olarak bilinmektedir. Hava aracından çıkış ve açılması zamanında serbest düşüş olarak adlandırılan bir bölüm bulunmaktadır. Ardından yüksekliğe göre serbest düşüş yapmadan da paraşüt açmak gerekebilir. Burada tabii ki bu malzemeleri bunun nasıl yapılacağını nerelerde daha fazla yapıldığını bu tip konuları bilmek gerekir. Böylece sizler de çok keyifli bir sporun içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Öncelikle sizlere buradan bu malzemelerle ilgili bilgi vermeye çalışalım.

Paraşütle Atlama Malzemeleri Nelerdir?

Paraşütle atlama denildiğinde elbette ki öncelikli olarak paraşüte ihtiyacınız var. Genel anlamda malzemeler hakkında bilgi vermek gerekirse;

1. Kanat ya da paraşüt
2. Hermes ya da kuşam
3. Yedek paraşüt
4. Rasit yani Kılavuz paraşüt
5. Otomatik açma mekanizması
6. Atlayış gözlüğü
7. Atlayış başlığı
8. Altimetre

Bu malzemelerin hepsi ihtiyacınız olan malzemelerdir. Paraşütten başlayacak olursak elbette ki iklimin durumuna göre ve çeşitli ebat ve performans yapılarına göre yapılmaktadır. Özellikle açılış şokuna dayanıklı bir naylon malzemeden üretilmesi önemlidir. Fren ipleri ile kumanda edilebilen bir mekanizma olarak anlatılabilir.

Kuşam denilen paraşütçü askı ipleri ve taşıyıcı kolonlar ile paraşütün kanat kısmına bağlayan ve bu sistemleri tamamen üzerinde tutan kuşam ve çanta tertibatı olarak geçmektedir. Yedek paraşüt ise ana paraşütü açılmadığı durumlarda paraşütle atlama halinde paraşütün hayatını kurtarmak için tasarlanmış olan bir sistemdir. Kılavuz paraşüt, hava basıncı ve hız sayesinde çekip açmak için paraşüt için boşluğa bırakılan ve küçük çaplı olarak adlandırılabilecek olan açma paraşütü olarak bilinmektedir. Paraşütle atlama yapanların yine otomatik açma mekanizması, atlayış gözlüğü, atlayış başlığı gibi şeylere ihtiyaçları bulunmaktadır. Yükseklik ölçer olarak adlandırılan altimetre de kesinlikle kolda bulunmalı ve buna göre açılış gerçekleştirilmelidir.

Paraşütle atlama konusunda en önemli noktalardan bir tanesi elbette ki bu konu eğitimini almak ve buna göre hareket etmek olacaktır.

Paraşütle Atlama Nasıl Öğrenilir?

Paraşütle atlama ile ilgili olarak Aslında iki farklı sistem bulunmaktadır. Bu sistemler Türk Hava Kurumu tarafından ücretsiz olarak verilen bir kurs olabilir. Veyahut da hızlandırılmış serbest düşüş dediğimiz ve dünyada en çok tercih edilen paraşütü öğrenci öğrenme metodu uygulanabilir. Bu sporu hızlıca öğrenmek istiyorsanız elbette ki bu konuda eğitim alabileceğiniz yerler var. Kısa sürede kendine başına anlayabilecek hale gelebilirsiniz. Özellikle tabii ki çok daha keyifli bir ortam olmaktadır. Ayrıca paraşütle atlama konusunda tabii ki hedef atlayışları veya takım yarışması gibi havada ikili, dörtlü ya da çoklu tutuşmalı olarak da yapılabilen özel çalışmalar bulunmaktadır.

Paraşütle atlama konusunda şunu da bilmek gerekli. Bu eğitimlerin belirli hocalar eşliğinde alınması gerekmektedir. Tabii ki keyifli bir şey. Dünya’nın her yerinde bu spor yapılabiliyor. Ancak mutlaka eğitimi almak gerekiyor. Tandem denilen bir hocaya bağlı şekilde bu atlayışlar yapılabiliyor. Atlayış merkezlerinde elbette ki ücretler farklılaşıyor. Kameraya da çektirerek hayatımız boyunca bu deneyimi hatırlamak isteyebiliyorsunuz. Bu tip bir şeyden de yararlanabiliyorsunuz. Kendi başınıza bir paraşütle uçaktan atlamak istiyorsanız kesinlikle eğitimleri almalı ve gerekli lisanslara sahip olmalısınız. Ancak bundan sonra bu dalışı gerçekleştirebiliyorsunuz. Paraşütle atlama konusunda bir başka önemli soru da herkes yapabilir mi sorusu. Bu konuda da sizlere bilgi verelim.

Paraşütle Atlama Herkes Yapabilir Mi?

Uçaktan atladıktan belirli bir süre sonra paraşütünüzün ipinin çekilerek açılması gerekmektedir. Burada tabii ki bu dikkat gerektiren bir durumdur. Bu yüzden paraşütle atlama konusunda yani Sky Diving konusunda gerekli eğitimlerin verilmesi ve buna göre bu işlemin yapılması gerekmektedir. Bu yüzden de birçok yerde bu tip eğitimler karşımıza çıkabilmektedir. Elbette ki bu paraşütle atlama özellikle serbest atlama çok keyifli bir spor olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ülkemizde İzmir’de ve Selçuk’ta özel atlayış merkezlerinde yapılan eğitimler sayesinde bu tip bilgiler alınabilir. Böylece gerekli sistemlere ulaşılabilir elbette ki lisanslandırma çalışmaları için belirli ücretlerin ödenmesi gerekebilir. Dünyada Dubai’de, Hollanda’da, Rusya’da bu tip sporları yapılmakta ve çok keyifli zamanlar da geçirilebilmektedir.

Daha Fazla

spordan-once-kahve

Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları

Spordan önce kahve içmenin bu konuda etkileri fazlasıyla güçlendirdiği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Kahve, insan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir