Ana Sayfa / Sağlıklı Spor / Fitness nedir ? Fitness ve sağlık arasındaki ilişki nedir?

Fitness nedir ? Fitness ve sağlık arasındaki ilişki nedir?

Sağlıklı bir yaşam, çağımızın büyük problemi fazla yağlardan kurtulmak, fit görünümlü ve aynı zamanda dayanıklı bir vücuda sahip olma hepimizin gördüğü tatlı hayaller arasındadır. Ancak bu söylenilenlerin hiçbiri kendiliğinden olmaz. Bu amaçlara ulaşabilmek için yoğun bir çaba harcamak gerekir. Yine de bu çabanın Fitness gibi planlı ve programlı bir egzersiz disipliniyle gerçekleştirmek gerekir. Yani sadece emek vermek, plansız bir şekilde çeşitli sporları yapmak, sporun odaklandığı gelişim aşamaları için yardımcı olabilir. Ancak istediğimiz sağlıklı ve fit bir vücut amacına odaklanmadığı için istenen sonuçlara ulaşmamızı da engeller.

Fitness nedir?

Fitness nedir diyecek olursak: Kelime anlamı olarak, fiziksel anlamda ki yeterlilik veya uygunluk olarak açıklanır. Yüzme, koşma, bisiklet, tırmanma, yürüme, kürek çekme, kas geliştirme gibi farklı spor disiplinlerinin her birinin farklı sonuçlara odaklandığından hareketle oluşmuş bir spor disiplinidir. Tüm bu egzersizleri belirli bir plan çerçevesinde ve sürekli olarak yapmak, vücudunuzda biriken yağların hızlı bir şekilde atılması, kasların sıkılaşması, zinde ve sağlıklı bir vücudun oluşmasına odaklanır. Bu sayede kendisini zinde ve sağlıklı hisseden kişi, serotonin hormonunun da salgılanma düzeyinin artmasına paralel olarak daha mutlu bir yaşam sürdürmeye başlar. Aynı zamanda hem sağlıklı ve hem de fit ve güzel görünümlü vücudun oluşturduğu özgüven, yaşam kalitesinin sürekli olarak artmasına neden olur.

Fitness ve sağlık arasındaki ilişki nedir?

Zinde, kasları sıkılaşarak yağlarından kurtulmuş, dengeli beslenen, özgüvene sahip ve serotonin hormonunun artmasına yol açan Fitness disiplini, sağlığımızı her yönden olumlu şekilde etkiler. Düzenli Fitness yapan bir kişi, kürek çekme, koşma gibi aktiviteleri de disiplinli bir şekilde yerine getirir. Bu tür sporlar özellikle kardiyovasküler sistemimiz üzerinde eşsiz olumlu etkiler yaparlar. Dolayısıyla Kalp ve damar sorunları, yüksek tansiyon, insülin direnci ve diabet gibi rahatsızlıkların henüz oluşmadan önlenmesine yardımcı olur. Yanı sıra düzenli şekilde gerçekleştirilen yoga ve diğer Fitness egzersizleri, kas sisteminin çok sağlıklı şekilde sıkılaşmasını sağlar, kan dolaşımı düzenler ve özellikle kemiklerin güçlenmesine büyük katkı sağlar. Akciğerlerin yüksek kapasiteyle ve düzenli bir şekilde sürekli çalışmasını sağlayarak, solunum yollarıyla ilgili sorunlar, nefes darlığı gibi problemlerin iyileşmesine katkı sağlar. Oluşmadan önce önüne geçer.

Fitness Sporunun faydaları nelerdir ?

Düzenli şekilde yapılan Fitness, aynı zamanda sürekli bir şekilde gerçekte vücudumuzun yapması gereken tüm spor dallarında egzersiz yapma olanağı sağlar. Fit olarak tabir edilen tam olması gereken vücut ölçülerine, vücudumuzun tüm kapasitesinin sürekli olarak zorlanması ve daha fazla artması sonuçlarını ortaya koyar. Bu durum zinde bir vücuda sahip olmamızı, sağlık sorunlarına yenik düşmemiş bir yaşamı garantiler. Böylesi bir durum aynı zamanda uyuma ve dinlenme saatlerimizle birlikte, beslenme sistemimizin de düzene girmesine yol açar. Her açıdan çok daha sağlıklı planlı bir yaşam sürdürmemiz, aynı zamanda özgüven ve mutluluk oranlarımızı arttırır. Her açıdan kalitesi yükselen yaşamımız, aynı zamanda daha mutlu ve yaşamdan zevk alan bir kişi haline dönüşmemize neden olur. Hemen her spor dalı belirli odaklar çerçevesinde fayda sağlarlar. Fitnes her spor dalının en verimli egzersizlerini toplayan farklı bir disiplin olarak, tüm vücudumuzun daha sağlıklı olmasını hedefleyen bir odağa sahiptir.

Fitness Sporunun zararları nelerdir ?

Fitness sporunun bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak tam bu noktada değinilmesi gereken, her şey de olduğu gibi Fitness disiplininde de fazlanın zarar oluşturacağıdır. Her spor dalında olduğu gibi Fitnessda da kişiye özel bir gelişim süreci planlanmalıdır. Her kişinin sağlık durumu ve kapasitesi değişkenlik gösterdiği için, Fitness programının da buna göre düzenlenmesi gerekir. Planlı ve dengeli şekilde yapılmayan Fitness, çeşitli bölgelerde oluşturduğu yüklenme nedeniyle yarardan çok zarar sağlayan bir uygulama haline dönüşebilir. Fitness, alanında uzmanlaşmış eğiticilerin gözetiminde yapılması tavsiye edilen bir spordur.

Fitness ve Body Building (Vücut Geliştirme) Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fitness, ve vücut geliştirme sporunun birleştiği tek nokta, spor salonlarında yapılan dallar olarak, Fitness’ın vücut geliştirme için kullanılan aletlerin bir kısmını yoğun olarak kullanmasıdır. Ancak vücut geliştirme sporunda odaklanan hedef, belirli kas gruplarının geliştirilmesi ve kapasitelerinin arttırılmasıdır. Fitness ise tersi olarak, vücutta ki fazla yağların yakılması ve kas gruplarının tamamının sıkılaştırılmasıdır. Vücut geliştirme sporunda belirli kas gruplarının sürekli çalıştırılması, beslenmenin bu kas gruplarının gelişmesine odaklı şekilde yapılması gibi bir disiplin söz konusudur. Fitness ise sağlıklı ve zinde bir vücut oluşturma kapsamında gerekli egzersizlerin yapılmasını sağlayan bir disiplindir.

Daha Fazla

spordan-once-kahve

Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları

Spordan önce kahve içmenin bu konuda etkileri fazlasıyla güçlendirdiği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Kahve, insan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir