Ana Sayfa / Diyet-Beslenme / Günde Kaç Kalori Alınmalı?

Günde Kaç Kalori Alınmalı?

Günlük olarak vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerji miktarı, yaş, yaşam tarzı, sağlık durumu gibi birçok değişkene göre farklılıklar gösterir. Her kişinin metabolizma hızı, vücut işlevlerini günlük olarak yerine getirebilmek için gereken en düşük miktara göre hesaplanır. Metabolizma hızının oranına göre, herkesin günlük olarak alması gereken kalori miktarı da değişir. Günde Kaç Kalori Alınmalı? Sorusunun yanıtını bulmak için, öncelikle ortalama günlük metabolizma hızımızı belirlememiz önemlidir. Metabolizma hızımızdan daha düşük kalori almamız da, daha yüksek kaloriyi sürekli almamız da sağlığımız açısından birçok sorunun ortaya çıkmasına nende olacak sonuçlara sebep olur. Vücudumuzun dengeli ve sağlıklı bir beslenmeye ihtiyaç duyduğu, unutulmaması gereken ve çok önemli bir konudur.

Metabolizma Hızını Nasıl Öğrenebilirim?

Metabolizma hızının kişiden kişiye değişmesi, doğru bir şekilde belirlenebilmesi için de profesyonel birikime ihtiyaç duyulmasına sebep olur. Bu konuda yaşam, beslenme alışkanlıklarınızla birlikte, sağlık durumunuzun net bir analizinin yapılması gerekir. Bir diyetisyene başvurarak, metabolizma hızınız ve Günde Kaç Kalori Alınmalı? Gibi sorularınızın en yanıtı alabilirsiniz. Bunun yanında vücudumuzda birikmiş fazladan yağların eritilmesinde metabolizmamızın daha hızlı çalıştırılması en büyük rolü oynar. Bu sebeple metabolizmanızı hızlandıracak doğal birçok yöntem vardır ve yaşamımızda bunlara yer vererek sağlığımız için iyi bir şeyler yapmaya başlayabiliriz.

gunde-kac-kalori

Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

Günde Kaç Kalori Alınmalı? Sorusunun yanıtlarını ararken, öncelikle metabolizma hızımızı belirlemek ve onu daha fazla hızlandırmak uğrayacağımız ilk duraklar arasındadır. Basit birkaç alışkanlık edinmemiz, metabolizmamızı hatırı sayılır oranda hızlandırmamızı sağlayacak önlemler oluşturur. Her sabah güne bir bardak su içerek başlamak metabolizmamız ve sağlığımız için önemli bir püf noktasıdır. Bunun yanında susamıyor olsak bile, günde en az 2,5 Litre suyu tüketmek ve su tüketimini oturarak yapmak da sağlığımız açısından son derece yararlıdır. Beslenme alışkanlıklarımız içerisine sürekli olarak lifli besinler, tarçın, zencefil gibi gıdaları sokmamız, metabolizmamızı hızlandırmak için önemli tüyolardır. Sık aralıklarla ancak az miktarlarda dengeli bir beslenme düzeni, metabolizmanızın hızı açısından son derece yararlıdır. Hamur işlerinden uzak durmak, et, süt, tavuk, balık gibi protein değerleri yüksek gıdalardan, ihtiyacınız olan kadar sürekli tüketmek de metabolizmanızı hızlandıracak önemli diğer püf noktaları arasındadır.

 

Daha Fazla

diyet-programı

En Popüler Diyet Çeşitleri

Vücut kimyası ve biyolojik sistem için diyet çeşitleri arasından doğru seçimi yapmak gerekiyor. Özellikle fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir