Ana Sayfa / Sağlık / Kan vermenin sağlığa etkisi

Kan vermenin sağlığa etkisi

Kan vererek, pek çok hayati risk taşıyan hastanın kurtulmasına olanak verebilmek mümkündür. Her yıl yüz binlerce insan, vücudun en temel ihtiyacı olan kana yüksek seviyede ihtiyaç duyabilir. İşte bu gibi durumlarda kan bağışı ile toplanan kanlar hayati önem taşıyor. Kurumlar ve sağlık kuruluşları tarafından her yıl düzenli olarak kan bağışı organizasyonları yapılıyor. İnsanların kan verme konusunda teşvik edilmesi amaçlanan bu programlarda da belirtildiği gibi kanı veren kişi içinde bu durumun çok önemli artıları bulunuyor. Kan vermenin sağlığa etkisi ise pek çok kişinin düşündüğünden çok daha fazladır.

Kan Vermenin Faydaları Nelerdir?

Kan vermenin sağlığa etkisi düşünüleninin çok daha ilerisindedir. Özellikle kan veren kişilerin vücudundaki kan hücreleri gençleşir. Çünkü kan içerisinde yeni kan hücreleri üretilir ki bu durumda kişinin kendisini her zaman dinç ve enerjik hissetmesine yardımcı olur. Kanda bulunan yağ seviyesinin düşürülmesi ile vücuda eşi seviyede yağ yayılımının gerçekleştirilmesini sağlaması da pek çok sağlık sorununa karşı etkin bir şekilde koruma sağlar. Vücudun kan yapısının canlılık kazanması ile birlikte kemik iliğinin yağlanmasına karşı da etkin bir koruma sağlar. Kan vermenin vücuttaki gerginliği atma konusunda da oldukça önemli katkıları olduğu bilimsel olarak belirlenmiştir. Özellikle de kan bağışı ile vücutta yüksek tansiyon dengelemesi sağlanması mümkündür.

kan-vermek

Kan Vererek Kalp Krizi Riski Düşer

Uzmanlar ve sağlık kuruluşları tarafından belirlenmiş olan sağlıklı kan bağışı programına uygun olarak düzenli kan bağışı yapan kişilerde kan hücrelerinin yenilenmesi ve dinçleşmesi ile kalp krizi gibi önemli kalp sorunlarına karşı etkin bir koruma sağlanır. Kalpten geçen ve pompalanan kanın yağ seviyesinin düşük olması, genç ve dinamik kan hücrelerine sahip olması sayesinde kalpte herhangi bir olumsuz etkiye yol açmaz. Aksine kalpteki yağlanma ve benzeri olumsuz etkenlerin yok edilmesi noktasında da çok önemli katkılar sağlar. Kan vermenin sağlığa etkisi nedeni ile olarak kan bağış programına göre düzenli kan verilmesi her yaş grubundan kişi için önerilmektedir. Kan bağışı vermek için kan testlerinin yaptırılıyor olması ile vücutta gizlenen sinsi rahatsızlıkların mevcut olması durumunda da tespit edilme şansı da doğmaktadır.

Daha Fazla

tam-tahil-faydali-mi

Tam tahıl faydalı mı?

Tahıllar düşük kalori oranlarının yanı sıra, zengin mineraller ve Vitaminlere sahip gıdalardır. Protein kalitesi düşün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir