Ana Sayfa / Diyet-Beslenme / Kilo Verirken Kreatin ve Protein Tozu Kullanılmalı Mı ?

Kilo Verirken Kreatin ve Protein Tozu Kullanılmalı Mı ?

Vücut dengesinde sorunlara yol açan fazla kilo problemi, modern yüzyıl dünyasının en ciddi toplumsal problemlerinden birisi konumunda bulunmaktadır. Dünyanın her yerinde hazır ve sağlıksız gıda tüketim alışkanlıklarının kazanılması vücutta yüksek oranda yağ ve kalori birikiminin meydana gelmesine ve bunun sonucunda da fazla kilo problemleri ile karşı karşıya kalınmasına neden oluyor. Modern çağda fazla kilo problemleri toplumlar genelinde obezite gibi problemlere neden oluyor. Bu çerçevede de yaygın olarak fazla kilo problemlerine karşı etkin bir kilo verme süreci başlatılıyor.

Kilo vermeye çalışan kişiler için farklı detaylar öne çıkarken bunlardan birisi de spor ve diyet gibi alanlarda sıklıkla tercih edilen protein tozu oluyor. Protein tozunun son derece etkili yapısından faydalanılarak, fazla kilolardan kurtulmaya çalışılıyor.

Kreatin Nedir?

Vücut geliştirmek isteyenler, fazla kilo problemi olanlar tarafından sıkça kullanılan ürünlerden birisi de keratindir. Kreatin temel olarak; Glisin, Arjinin, Metiyonin isimli 3 farklı aminoasidin birleşiminden oluşmaktadır. Günümüzde protein tozu için olduğu gibi toplum genelinde yaygın olarak ‘streoid’ nitelikli bir madde olduğu şeklinde bir algı bulunuyor olsa da kreatin, tamamıyla aminoasitlerden meydana gelen bir üründür. Aslında kreatin maddesi, vücut tarafından doğal olarak üretilmekte olan bir maddedir. Genel olarak yüksek protein seviyesine sahip olan kırmızı et ve balık eti gibi ürünlerde bulunur. Kreaitinin vücuttaki etkisi ise vücudun tüm enerji yönetimini sağlayan ‘Adenozin Trifosfat’ yani ATP isimli maddenin enerji üretimini sağlayabilmesi amacı ile fosfat grubu oluşturur. ATP ise bu fosfat grubunun hidrolizesini sağlayarak, enerji kaynağını yaratır.

Protein Tozu Nedir?

Genel olarak vücut geliştiricileri tarafından kullanılması nedeni ile sadece onlar tarafından kullanıldığı yönünden bir algı oluşmasına rağmen günümüzde kilo vermek amacı ile de kullanılmaktadır. Özellikle de kilo vermek için yapılan spor egzersizlerinde de vücutta ciddi enerji ve güç kaybı meydana gelir ki bunun kalori olmadan karşılanabilmesi açısından protein tozu çok önemli bir etkiye sahiptir.

Hücrelerin onarımına yardımcı olan ve yenileyen protein tozu ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Vücuda enerji ve güç kazandırmaya yardımcı olan nasıl kullanılması gerektiği konusu da ayrı bir önem taşıyor.

Kilo Verirken Kreatin ve Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olacak protein tozu nasıl kullanılmalı konusu da çok büyük bir önem taşımaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de aşırı seviyede protein tozu tüketiminin vücuda yarardan çok zarar oluşturmasıdır. Size uygun olarak çalışmalarınız doğrultusunda belirlenmiş olan sıklıklarda 5 mg olacak şekilde protein tozu ve kreatin kullanımının gerçekleştirilmesi gerekir.

Günümüzde vücuttaki fazla kilolardan kurtulmak için yapılan spor egzersizlerinde vücut güç ve enerjisinin sağlanabilmesi amacı ile protein tozu nasıl kullanılmalı ve ne zaman kullanılmalı sorusu da en fazla kafa karıştıran konulardan birisi konumunda bulunuyor. Özellikle de günümüzde protein tozu nasıl kullanılmalı sorusu için antrenmandan önce, antrenmandan sonra, sabahları, güne bölerek gibi pek çok farklı yanıt veriliyor. Ancak hem spor egzersizlerine kalori olmadan güçlü bir vücut yapısı hazırlayabilmek hem de kilo vermeye yardımcı olabilmek amacı ile hem sabahları kalkıldığında hem de antrenmandan hemen önce kullanılması öneriliyor. Bu şekilde hem protein tozu hem de kreatin ürünlerinin vücuttaki etkilerini somut bir şekilde göstermesi sağlanabiliyor.

Bu noktada protein tozu kullanımının antrenman öncesinde yapılması istendiği durumlarda mutlaka bir buçuk saat kadar önce gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Protein tozu ile kreatin kullanımının dinamik bir vücuda sahip olabilmek amacı ile özellikle zayıflama sürecinde kullanmak oldukça önemli faydalar oluşturmaktadır. Bu neden ile de günümüzde kullanımı uzmanlar tarafından öneriliyor.

Daha Fazla

ambalajli-gidalardaki-tehlikeler

En İdeal Sağlıklı Beslenme Önerileri

Dünya Sağlık Örgütü ve aynı zamanda da sağlık kuruluşları sağlıklı beslenme konusunda insanları uyarmakta. Son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir