Ana Sayfa / Diyet-Beslenme / Kırmızı Acı Biber Zayıflatır mı ?

Kırmızı Acı Biber Zayıflatır mı ?

Anadolu mutfak kültüründe çok önemli bir yeri bulunan kırmızı acı biber ile yemeklere doğal bir acı lezzeti kazandırılabiliyor. Bu şekilde lezzet ve damak zevki gibi konularda sıklıkla kullanılan kırmızı acı biber için son dönemlerde önemli bir zayıflama aracı gözüyle bakılıyor. Kırmızı renkte olan bu acı biberin vücuttaki kalori ve yağların yakılmasına yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olsa da bu zayıflamayı sadece acı kırmızı biberi yiyerek sağlayabilmek ne mümkündür ne de sağlıklı bir yaklaşımdır.

Kırmızı Acı Biber Nasıl Kilo Verdirir?

Acı sevenlerin sıkça tükettiği ve son dönemlerde zayıflamak isteyenlerinde yoğun ilgi gösterdiği kırmızı acı biber acılığını içeriğinde bulunan ‘kapsaisin’ isimli bir maddeden almaktadır. Bu söz konusu madde kırmızı biberlerde sadece acılığa yol açmaz. Aynı zamanda da vücuttaki strese yol açan hormon seviyesinin düşürülmesine de yardımcı olur.

Kapsaisin maddesinin bulunduğu bu acı biber tüketilmesi ile vücutta oksijen tüketiminin artmasını sağlarken, metabolizmanın da daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Kırmızı acı biber tüketimiyle vücutta metabolik hareketlerin hızlandırılması sayesinde kalori ve yağ yakımı da hızlanır. Zaten zayıflama konusundaki en önemli problemler düzenli ve etkin çalışmayan metabolizmadır.

Düzenli olarak ideal miktarlarda kırmızı acı biber tüketimiyle metabolizmanın her zaman en verimli şekilde çalışması sağlanarak, vücuda alınan kalorilerin kiloya dönüşmeden hızla yakılması sağlanabilir. Bu özelliği ile de hem fazla kilolardan kurtulabilmek hem de vücudun formunu koruyabilmek mümkün oluyor.

Kırmızı Acı Biber Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde zayıflama konusunda sıkça tüketilmeye başlanan kırmızı acı biber tüketiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle de içeriğindeki kapsaisin maddesi ile kazandığı yüksek dereceli acı seviyesi özellikle mide rahatsızlıkları bulunan kişiler açısından risk oluşturabilir. Ülser, gastrit ve reflü gibi mide problemleri bulunan kişilerin kırmızı acı biber tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Bunun içinde küçük miktarlarda tüketime başlayarak, etki durumuna göre miktarı arttırmalıdır.

Zayıflamak için kırmızı acı biber tüketimi halinde vücutta tokluk hissini oluşturan ‘GLP-1’ isimli hormon düzgün çalışamadığından, açlık hissedilmesine neden olur. Bu durumda daha fazla yemek yenmesine neden olabilir. Bu nedenle de kırmızı acı biber tüketimiyle yaşanan açlık hissinde bol bol su tüketilmesine de dikkat edilmelidir.

Daha Fazla

ambalajli-gidalardaki-tehlikeler

En İdeal Sağlıklı Beslenme Önerileri

Dünya Sağlık Örgütü ve aynı zamanda da sağlık kuruluşları sağlıklı beslenme konusunda insanları uyarmakta. Son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir