Ana Sayfa / Sağlık / Limonlu Sıcak Su İçmenin Faydaları

Limonlu Sıcak Su İçmenin Faydaları

Popüler toplum kültüründe sabah kahvesi, sıkça tercih edilen bir ürün haline gelmiş olsa da güne kahveyle başlamak pek de doğru bir yaklaşım değildir. bi pusula olarak sizi bilinçlendirmek istiyoruz ki:

Ne kadar vücuda zindelik, odak kazandırıyor olsa da vücut fonksiyonları açısından sabah kahvesi yerine limonlu sıcak su içilmesi uzmanların önerisidir. Üstelik ilk aşamada pek sıcak bakılmasa da birkaç günlük uygulama sonrasında tıpkı kahvede olduğu gibi etkin bir rutin haline gelir.

Limonlu Sıcak Suyun Vücuttaki Etkileri

Sabah uykudan kalkıldıktan sonra ilk içilen şeyin kahve yerine limonlu sıcak su olması vücut fonksiyonları açısından çok önemli faydalar barındırır. Bu nedenle uzmanlar sabahları hem insan doğasını gerekliliği olan suyun hem de besin zengini limonlu suyun içilmesi tavsiye ediliyor.

Sabahları limonlu sıcak su içilmesiyle vücudun uyku sırasında oluşan su ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olurken, antioksidan niteliğiyle vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olacak etkin bir tazeleme sağlar.
Karnın aç olmasına ve uzun süre susuz kalınmasına bağlı olarak uyku sonrası yaşanan kötü nefes problemleri de limonlu sıcak su ile giderilebilir.

Kan şekerinin yükselmesi durumunda limonlu sıcak su kan şekeri dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Kan şekeri yükselmesinin yarattığı halsizlik ve yorgunluk halinden kurtulmaya yardımcı olacak bir canlılık sağlar.
Sabahları içilecek bir bardak limonlu sıcak su vücutta gerginleşmiş sinirlerin ve kasların gevşemesine yardımcı olur. Böylelikle hem agresif hem de depresif ruh halinden sıyrılarak, güne daha olumlu bir psikolojiyle, daha hazır şekilde başlamanıza yardımcı olur.

Kış aylarında sıkça görülen grip ve soğuk algınlığına karşı limonlu sıcak su vücut bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır.

Gün içerisinde tüketilecek besinlerin daha hızlı ve daha rahat şekilde sindirilebilmesi için bir bardak limonlu sıcak su içilmesi sindirim sisteminin dengeli çalışmasını sağlar. Ayrıca kabızlık problemlerine iyi gelir.

Bu gibi önemli faydaları bulunduğundan günümüzde mutlaka her yaş grubu için sabahları uyku sonrası öncelikle limonlu sıcak su tüketilmesi tavsiye edilir. Suyun sıcak olması limonun tat açısından etkisinin yumuşamasına yardımcı olacağından, daha rahat bir içim sunar.

Daha Fazla

seker-hastaliginda-spor-yapmak

Şeker Hastalığında Spor Yapmanın Önemi Nedir

Diyabet yani şeker hastalığı bulunan kişilerde “kan şekeri” seviyesinin kontrol altında tutulması için temel olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir