Ana Sayfa / Sağlık / Limonun fazlası zarar, azı yarar mı?

Limonun fazlası zarar, azı yarar mı?

İçerdiği yüksek vitamin ve mineral değerleri ile olduğu kadar lezzeti ile de sofraların vazgeçilmez parçalarından birisi olan limonun tüketiminde dikkatli olunması ise çok önemlidir. Limonun fazlası zarar, azı yarar mı şeklinde bir soru mutlaka değerlendirilmesi gereken noktalardan birisidir. Aşırı düzeyde limon tüketimi gerçekleştirilmesinin vücutta oluşturduğu etkiler konusunda bilgi sahibi olunması, doğru miktarda tüketimin belirlenmesi açısından çok önemlidir. Vitamin ve minerallerin az olması kadar vücutta çok yüksek miktarda olması da çeşitli yan etkilerin görülmesine doğrudan etkide bulunur. Bu nedenle de vücuda bu besin değerlerini almayı sağlayacak besinlerin muhakkak uygun miktarlarda alınmasına dikkat edilmesi gerekir.

Limonla Vücuda Alınan Vitaminler

Limon vitamin ve mineral yönünden çok yüksek besin değerlerine sahip olan ve lezzet ve nefaseti ile sofraların en fazla tüketilen narenciye meyvelerinden birisidir. Limon içerisinde yaygın şekilde bilindiği gibi yüksek miktarda C vitamini bulunurken, aynı zamanda da A vitamini yönünden de son derece yüksek değerlere sahiptir. Bununla birlikte limon içerisinde kalsiyum, flavonoid ve karbonhidrat gibi minerallerde bulunmaktadır. Bu sayede tüketilmesi durumunda vücuda ideal miktarda mineral ve vitamin depolarken, aynı zamanda da antioksidan alımı da gerçekleştirilir. Limonun fazlası zarar, az yarar mı merak ediyorsanız asidik yapıya sahip olması sebebi ile limonun aşırı miktarda tüketilmesi zarar oluşturabilir. Aşırı vitamin ve mineral yüklemesi dışında kişinin sağlık durumunun da tüketim seviyesinin aşırılığı ve aşırı tüketiminde oluşturabileceği etkiler ise farklılık göstermektedir.

limon

Limon ve Reflü

Limon içeriğinde yüksek asidik yapıya sahip olan bir meyvedir. Bu nedenle de reflü gibi mide problemleri bulunan kişilerin mide asidi seviyesinin yükselmesine neden olarak, rahatsızlık yaşamalarına neden olabilmektedir. Limonun fazlası zarar, azı yarar mı merak ediyorsanız mutlaka sağlık durumuna göre hareket etmek gerekiyor. Limonun içeriğinde bulunan besin değerleri ve asidik yapısının hangi sağlık sorunlarına karşı tepkime oluşturabileceği konusunda bilgi sahibi olunması hangi durumlarda tüketilmemesi gerektiği ve ne kadar tüketilmesi gerektiği konusunda bilgi edinilmesini sağlar. Limonun asitli yapısı nedeni ile reflüsü olan kişilerde şikayetlerin artmasına ve mide yanması sorunlarının görülmesine neden olur.

Daha Fazla

tam-tahil-faydali-mi

Tam tahıl faydalı mı?

Tahıllar düşük kalori oranlarının yanı sıra, zengin mineraller ve Vitaminlere sahip gıdalardır. Protein kalitesi düşün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir