Ana Sayfa / Sağlık / Şeker Hastalığında Spor Yapmanın Önemi Nedir

Şeker Hastalığında Spor Yapmanın Önemi Nedir

Diyabet yani şeker hastalığı bulunan kişilerde “kan şekeri” seviyesinin kontrol altında tutulması için temel olarak beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve destekleyici ilaç ve insülin tedavisi uygulanır. Ancak diyabet tedavi ve dengesinin sağlanmasında hastalar için sporunda çok önemli bir etkisi bulunur. Şeker hastalığında spor yapmanın önemi nedir ve neden yapılmalıdır konusunda uzmanlar tarafından belirtilen çok önemli hususlar bulunmaktadır.

seker-hastaliginda-spor-yapmak

Diyabette Spor Neden Önemli?

Şeker hastalığında spor yapmanın önemi nedir sorusu için verilebilecek en temel yanıtlardan birisi de kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olmasıdır. Özellikle diyabet hastalarının spor yani fiziksel aktivitelerde bulunması tüketilen yiyeceklerin vücutta parçalanmasından sonra ortaya çıkan şekerin, doğrudan kas dokularınca kullanılmasını sağlıyor. Bu şekilde kandaki şeker seviyesinin olağan düzeyin üzerine çıkmasını önleyerek, yükselmiş kan şekeri seviyesinin düşürülmesini sağlar. Diyabet hastaları için kandaki şeker seviyesinin dengelenmesini sağlayacak her türlü egzersiz uygulaması oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle de mutlaka düzenli spor egzersizleri ile diyabet hastalarının vücut denetimlerini etkin bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekir.

Diyabet hastalığı, nitelikleri vesilesi ile hastanın aşırı kilo ve obezite gibi sağlık sorunlarına karşı da fazlasıyla açık olmasına neden olur. Sadece bu özelliği ile bile diyabet hastalarının düzenli spor yapmaları çok önemlidir. Şeker hastalığında spor yapmanın önemi nedir ve nasıl yapılması konusunda uzmanların mevcut sağlık durumuna göre egzersiz programı çizilir. Özellikle obezite gibi ciddi kilo problemleri bulunan ve diyabet hastası olan kişilerde egzersiz sayesinde vücutta harcanan enerjinin arttırılması sağlanarak, vücut ağırlığının düşürülmesi konusunda önemli sonuçlar elde edilebilir. Aynı zamanda da obezite gibi sağlık sorunlarının oluşturduğu fizyolojik kısıtlarında önemli oranda yenilerek, vücudun daha zinde ve daha esnek bir hareketlilik yapısına sahip olabilmesine yardımcı olur. Diyabet hastalarının bu süreçte yapacakları egzersiz programları için muhakkak uzman oftalmolog tarafından görülmesi gerekmektedir. Oftalmolog tarafından “retinopati” yönünden değerlendirmeler yapılır. Özellikle “Retinopati”, “Nefropati” ve “Diyabetik Ayak” gibi komplikasyonları bulunan diyabet hastaları için spor egzersizleri ciddi riskler doğurabileceğinden önerilmez. Bu gibi kriterler nedeni ile şeker hastaları spor egzersiz programı oluşturmadan önce mutlaka uzman doktoruna başvurmalıdır.

Daha Fazla

tam-tahil-faydali-mi

Tam tahıl faydalı mı?

Tahıllar düşük kalori oranlarının yanı sıra, zengin mineraller ve Vitaminlere sahip gıdalardır. Protein kalitesi düşün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir