Ana Sayfa / Sağlıklı Spor / Spor Sonrası Kas Ağrısının Çözümleri

Spor Sonrası Kas Ağrısının Çözümleri

Spor yapmak vücut sağlığımızı korumanın en etkin yollarından biridir. Bununla birlikte spor yaptıktan sonra oluşan kas ağrıları da çok sık karşılaşılan bir durumdur. Sporu bilinçli ve düzenli bir şekilde yapan kişilerde, genellikle kas ağrıları oluşmaz ya da olabildiğince az ağrılar ortaya çıkar. Spor sonrası ortaya çıkan kas ağrılarının en yaygın nedeni, kas sistemimizin ham olması yani düzenli yapılmadığı için kaslarımızda oluşan gerginlik ve yorgunluktur. Spor Sonrası Kas Ağrısının Çözümleri aslında öncesinde ve sonrasında yapılacak birkaç basit eyle azaltılabilir ve hatta yaşanmasına engel olunabilir.

spor-sonrasi-kas-agrisi

Sporu Disiplinli ve Ciddiye Alarak Yapmak

Spor Sonrası Kas Ağrısının Çözümleri arasında, spora başlamadan önce ısınma hareketleri yapmak ve sonrasında esneme kurallarına uymak ilk sırada yer alır. Hangi spor yapılırsa yapılsın, kaslarımızın ısınmasını ve gerekli hazırlığa ulaşmasını sağlayan ısınma hareketleri, yaptığımız sporu daha iyi ve daha faydalı hale getirir. Spor sonrası gerginleşmiş ve ısınmış olan kaslarımızın, olağan durumuna geçişini kolaylaştırmak için yapılacak esnetme de, oluşabilecek kas ağrılarının önlemesinde büyük katkı sağlarlar. Dolayısıyla ısınma ve esnetme bölümleriyle beraber, sporu bir bütün olarak düşünmek çok faydalıdır.

Spor Sonrası Kas Ağrısının Çözümleri arasında spor sonrası mutlaka belirli bir dinleme süresinin ayrılması, ılık bir duş ve bol su tüketimi de önemlidir. Ilık suyla yapılan bir duş kasların gevşemesine yardımcı olur. Spor sırasında normalden fazla kaybedilmiş olan suyun vücuda geri alınması için, spor sonrasında bol su tüketimi yapılmasını gerektirir. Tüm hücrelerimiz açısından son derece önemli olan su, kas ağrılarının azalması veya ortaya çıkmaması için etkili bir çözümdür. Yine spor sonrasında yorulmuş olan vücudumuz ve kas sistemimizin, belirli bir süre boyunca mutlaka dinlendirilmesi de önemlidir. Benzer şekilde harcanan yüksek efor ve buna bağlı kaybedilen enerjinin geri kazanılabilmesini hızlandırmak için, spor sonrasında protein değeri yüksek gıdaların dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Düzenli spor yapmayanların sık karşılaştığı kas ağrılarından kurtulmak için, sporun hemen sonrasında profesyonel masörler tarafından yapılan masajlarda etkili bir yöntemdir. Kas ağrılarından tamamen kurtulmak için düzenli ve planlı spor yapmak en etkili çözümdür.

Daha Fazla

spordan-once-kahve

Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları

Spordan önce kahve içmenin bu konuda etkileri fazlasıyla güçlendirdiği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Kahve, insan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir