Ana Sayfa / Sağlıklı Spor / Spor Yaparken Beslenme Ne Derecede Önemlidir ?

Spor Yaparken Beslenme Ne Derecede Önemlidir ?

Sağlıklı bir yaşamın temel yapı taşlarından birisi de spordur. Spor egzersizleri farklı yapılarıyla mutlaka yaşamda yer verilmesi gereken olguların başında geliyor.

Vücuttaki:

  • Fazla kalori ve yağları yakmak,
  • Formda ve fit bir görünüme sahip olabilmek,
  • Hastalıklara karşı vücudun yüksek dirence sahip olmasını sağlamak
  • Vücut kuvvetini kazanmak gibi pek çok farklı hedef ve gaye doğrultusunda olsa da muhakkak spora, yaşamın belirli noktalarında her zaman yer verilmesi gerekir.

Ancak spor yapmak kadar beslenmeye de dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle de spor yaparken beslenme alışkanlıklarının doğru şekilde planlanması ve aksatılmaması çok önemlidir.

Spor Yaparken Beslenme Neden Önemli

Her ne tipte olursa olsun bir spor branşına ilişkin egzersizlerin etkin bir şekilde yapılıyor olması. Yapılan egzersiz zorluğu ve kuvvetine bağlı olarak vücutta farklı derecelerde enerji yakımına neden olur. Yani spor yaparak sadece vücuttaki yağları veya kalorileri değil: Aynı zamanda da vücuda zindelik ve dinçlik sağlayan enerjinin de yakılmasına neden olur. Bu durumda enerji ihtiyacını karşılayamayacak duruma gelen vücutta: Spor egzersizlerinin ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanabilmesi için karaciğere ağır bir yüklenme gerçekleştirilmesine neden olur. Bu yüzden spor yaparken beslenme ayrıca bir önem taşır.

Vücudun deposu olan karaciğer, spor yaparken beslenme konusunda dikkatli olunmaması durumunda depodaki kaynaklarını kullanarak, vücudun enerji ihtiyacını otomatik olarak karşılamaya çalışır. Eğer spor yaparken beslenme için uygun kriterlerde bir program oluşturulmaz ve uygulanmaz ise bu durumda çok ciddi sağlık sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Hafif ya da ağır olması fark etmeksizin spor yaparken beslenme konusunda dikkatli olunmaz ve uygun şekilde hareket edilmez ise vücut güçsüz kalır. Çok kısa sürede yorulmaya başlanır ve karaciğere binen aşırı yükle başta karaciğer sorunları olmak üzere pek çok sağlık sorunu meydana gelir. Ayrıca spor ile vücuda kazandırılan dinçlik, spor yaparken beslenme hataları nedeni ile herhangi bir etki oluşturmaz. Viral hastalıklara karşı da vücudun savunmasız kalmasına neden olur. Beslenme açısından dikkatli hareket ederek, tüm bu etkenlerin haricinde yaşam kalitenizi de önemli oranda arttırabilirsiniz.

Spor Yaparken Beslenme Nasıl Olmalı

Günümüzde pek çok kişi formda bir vücuda sahip olabilmek ya da hızlı kilo vermek için spor yaparken beslenme konusunda pek de doğru bir yaklaşım göstermeyebiliyor.

Spor yapmadaki temel amaç: Doğrudan vücuttaki fazla kilolardan kurtulmak olsa bile spor yaparken beslenme konusunda dikkat hareket edilmesine önem gösterilmesi gerekmektedir.

Özellikle de fazla kilolardan kurtulmak için misal olarak; Spor yaparken beslenme için düşük kaloriye sahip olan gıdaların tüketimine önem gösterilmesi gerekmektedir.

Eğer spor egzersizleri doğrudan fit görünümü korumak ya da vücuda şekil vermek amacı ile yapılıyor ise: Vücudun enerji ihtiyacı yüksek boyutlu olacağından mutlaka beslenme için sağlıklı ve doğal kalori değerlerine sahip olan besinlerin tüketimine önem gösterilmesi gerekiyor.

Bazı kişiler spor yaparken beslenme konusunda çok yağlı ve kalorili besinleri tercih edebiliyor. Özellikle de vücudun egzersizler sırasında çok fazla enerji harcayacağı düşüncesiyle yapılan bu tip beslenme alışkanlıklarından kaçınılması çok önemlidir.

Yüksek miktarda protein alımı da spor yaparken beslenme açısından yapılan en önemli ve en popüler hatalardan birisidir. Çünkü spor egzersizleri öncesinde ya da sonrasında yapılacak protein değerleri yüksek besinler ile beslenme neticesinde ‘kas yıkımı’ gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabilmesi mümkün olur. Sporda beslenme konusunda bir diğer önemli nokta ise beslenmeden sonra en az 2 saat sonra spor egzersizlerine başlanmasıdır.

Daha Fazla

diyette-spor-yapmak

Extreme Sporlarda Bugün: Paraşütle Atlama

Paraşütle atlama ya da orijinal adıyla sky diving gökyüzü dalışı anlamlarını taşımaktadır. Paraşütle atlayanlar genellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir