Ana Sayfa / Sağlıklı Spor / Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları

Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları

Spordan önce kahve içmenin bu konuda etkileri fazlasıyla güçlendirdiği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Kahve, insan vücudu açısından içeriğinde çok önemli faydalar barındırır ancak aşırı olmayacak şekilde tüketilmelidir. Bilimsel araştırmalar kahve özellikle vücut enerjisinin kazanılmasına yardımcı olmasıyla birlikte kilo kaybı açısından da güçlü etkileri olduğunu ortaya çıkartıyor.

Spordan Önce Kahve İçmenin Vücuttaki Etkileri

Vücuttaki fazla yağları eritmek, formdaki vücudun fit görünümünü korumak ya da temelin sağlıklı bir yaşam standardı yakalamak için olması fark etmeksizin spordan önce kahve tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Özelikle Japonya’ da yapılan bir araştırmaya göre ‘aşırı tüketim’ söz konusu olmayan kişilerde spora başlamadan önce bir bardak kahve içilmesi yaklaşık 1.30 saat kadar kan dolaşımında 30% oranında artış yakalanmasını sağlıyor. Kan dolaşımının hızlanması spor faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan kaslara yüksek seviyede oksijen gitmesini sağlar. Bu etkisinin dışında spor yapmadan önce kahve tüketiminin vücutta oluşturduğu faydalar arasında;

  • Spor faaliyetleri sırasında fazlasıyla zorlanan ve yorulan kaslara karşı da spordan önce kahve tüketilmesi kasların korunmasını ve kas gücünün yitirilmemesini sağlar.
  • Ortalama olarak 30 dakika kadar süreyle spordan önce kahve içilmesi, yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca egzersizlerdeki yakılan kalori miktarının artmasını sağlar.
  • Spor egzersizleri sonrasında özellikle başta kaslar olmak üzere tüm vücutta meydana gelen ağrıların önlenmesi içinde spordan önce kahve içilmesi öneriliyor.
    gibi hususlar yer alır.

Spordan Önce Kahve Tüketimi Nasıl Olmalı?

İçeriğinde yer alan kafein başta olmak üzere pek çok bileşeni ile vücutta önemli faydaları bulunsa da özellikle son yıllarda trend olan spordan önce kahve içme konusunda mutlaka dikkatli hareket edilmesi de çok önemli bir konudur.
Kahve tüketiminin aşırı olması faydadan çok zarar sağlayacağından spordan önce kahve içimi mutlaka sınırlı olmalıdır (kiloda 6 mg).
Her gün aynı saatlerde kahve tüketimi vücutta oluşturduğu ‘dehidrasyon’ etkisini yok eder.
Kahve kreması veya şeker yerine tarçın ve badem sütü gibi ürünlerle sağlıklı şekilde tüketilmelidir.
Gece uykusundan en geç 6 saat öncesine kadar kahve tüketimi bitmelidir.

Daha Fazla

diyette-spor-yapmak

Extreme Sporlarda Bugün: Paraşütle Atlama

Paraşütle atlama ya da orijinal adıyla sky diving gökyüzü dalışı anlamlarını taşımaktadır. Paraşütle atlayanlar genellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir