Ana Sayfa / Sağlıklı Spor / Spordan önce kahve tüketilmeli mi?

Spordan önce kahve tüketilmeli mi?

Kahve dünyanın en çok tüketilen içeceği olarak, hakkında da en çok araştırmanın yapıldığı içecekler arasında yer alıyor. Zararları ve faydaları hakkında sürekli yeni araştırma sonuçları açıklanıyor ve buna göre tüketilme oranları da değişkenlik gösteriyor. Her konuda olduğu gibi çok tüketildiğinde zararları da artan kahvenin, kanıtlanmış ve bilinen birçok faydası da bulunuyor. Kararında tüketildiğinde kahve hem mutluluk ve keyif verici bir içecek, hem de sağlığımıza çeşitli faydalar oluşturan bir besin haline geliyor. Spordan önce kahve tüketilmeli mi? Son zamanlarda sıkça sorulan bir soru. Bunun nedeni bu konuda yapılan birkaç farklı bilimsel çalışmanın sonuçlarının açıklanmış olması.

Kahve Spor İçin Faydalı mı?

Herhangi bir egzersizin yarım saat kadar öncesinde 200 ml kahve tüketilmesi, oluşturduğu zincirleme etkiler nedeniyle spor ve dolayısıyla sağlığımız içinde fayda sağlıyor. Bununla birlikte kahve tüketiminin şeker ve krema gibi katkı maddeleriyle yapılmaması da gerekiyor. Spordan önce kahve tüketilmeli mi? Sorusuna hem spor alanında, hem de sağlık alanından uzmanlar kararında olduğu sürece evet diyor.

spordan-once-kahve

Kahve Spor İçin Nasıl Bir Etki Oluşturuyor?

Kahvenin içerisinde bulunan kafeinin, konsantrasyonu arttırdığı bilinen bir gerçek. Odaklanmayı sağlayan kafein, sporu daha dikkatli ve odaklanmış bir şekilde yapabilmemizi sağlıyor. Aynı zamanda kaslardaki acı algılayıcıları büyük ölçüde körelterek, spor sırasında ve sonrasında ortaya çıkabilecek kas ağrılarının azaltılmasında önemli katkı sağlıyor. Kahve aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırıyor ve bu sayede tüm vücudumuzda daha fazla oksijen akışı gerçekleşiyor. Bu durum spor sırasında en çok ihtiyaç duyduğumuz şey olan oksijen alımı konusunda avantaj sağlıyor ve spor performansını gözle görülür derecede arttırıyor. Benzer şekilde metabolizmamızın daha hızlı çalışmasını sağlayarak, spor sırasında yağ yakımını da arttırıyor ve hızlandırıyor. Bu sebeple özellikle kilo verme amacıyla yapılan sporlar öncesinde kahve tüketilmesi, uzmanlar tarafından öneriliyor. Spordan önce kahve tüketilmeli mi? Sorusunun kişiye göre değişen çeşitli cevapları olsa da, genellikle tüketilmesinin fayda sağlayacağı yönünde uzman görüşleri ağırlık kazanıyor. Kasların korunması, spor sırasında ve sonrasında oluşan kas ağrılarının azalmasın konusunda da kahve etkili bir yardımcıdır ve spor öncesi ve sonrasında tüketilmesi öneriliyor.

 

 

Daha Fazla

spordan-once-kahve

Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları

Spordan önce kahve içmenin bu konuda etkileri fazlasıyla güçlendirdiği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Kahve, insan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir