Ana Sayfa / Sağlık / Tam tahıl faydalı mı?

Tam tahıl faydalı mı?

Tahıllar düşük kalori oranlarının yanı sıra, zengin mineraller ve Vitaminlere sahip gıdalardır. Protein kalitesi düşün olan tahıllarla birlikte zengin protein değerlerine sahip gıdalar birlikte tüketildiğinde, tahılların protein değerleri de artar ve daha kaliteli hale gelir. Buna göre günlük kalori oranının yaklaşık olarak 4/1’ ini tahıllar karşılar. Kepeği ve sahip olduğu özleri birbirinden ayrılmayan tahıllara verilen tam tahıl ismi sıklıkla duyduğumuz bir isim. Bunun yanında Tam tahıl faydalı mı? Sorusunun da cevap arandığına sık bir şekilde rastlarız. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeninde, tahılların önemli rolleri bulunur. Bunun yanında her konuda olduğu gibi, olması gerekenden fazla tüketilmesi ya da sadece tahıl tüketilmesi de sağlıklı bir beslenme alışkanlığı oluşturmaz.

Tam Tahıl Ne Kadar Tüketilmeli?

Günlük beslenme alışkanlığında lif oranı yüksek tam tahıllı besinlere mutlaka yer vermemiz, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz açısından çok önemli bir rol oynar. Tam tahıllı besinlerin dengeli ve kararında tüketilmesi sağlığımız açısından ne kadar faydalıysa, gerekenden fazla tüketilmesi de zararlıdır. Bu durum Tam tahıl faydalı mı? Sorusuyla sürekli karşılaşmamıza neden olur. Tam tahılların kararında tüketilmesi pek çok kronik sağlık sorununa yakalanmamızı önleyerek, metabolizmamızın daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Sindirim sistemimizin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasında da tahılların çok önemli işlevleri bulunur.

tam-tahil-faydali-mi

Tam Tahıllar ve Fazla Kilolar Arasındaki İlişki

Sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir sindirim sistemi üzerindeki katkıları, tam tahılları mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasına sokar. Lifli yapıları sindirim sistemimiz üzerinde olumlu birçok etki yaparken, aynı zamanda uzun süre tokluk hissi oluşturmasıyla da diyetler açısından da önemli bir besin olmalarına neden olur. Tam tahıl faydalı mı? Sorusuna net bir cevap verilmesi gerekirse, gerektiği kadar tüketildiğinde son derece faydalıdır olmalıdır. Uzun süre tokluk hissi oluşturması nedeniyle, diyetlerin tahıl ağırlıklı düzenlenmesi ve zayıflamak için sadece tahıl tüketilmesi de vücudumuz açısından büyük hasarlara neden olabilir. Tek başına tüketildiğinde tahıllar yarardan çok zarar oluşturabileceği gibi, hiçbir faydası da olmayabilir. Bu sebeple dengeli bir beslenme düzeni içerisinde tam tahıllara belirli oranlarda yer verilmesi sağlıklıdır.

 

 

Daha Fazla

seker-hastaliginda-spor-yapmak

Şeker Hastalığında Spor Yapmanın Önemi Nedir

Diyabet yani şeker hastalığı bulunan kişilerde “kan şekeri” seviyesinin kontrol altında tutulması için temel olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir